ללכת על זכוכית

שימושי הויטראז' בעיצוב העכשווי

מסורות עתיקות נולדות

במהלך אלפי שנים אמנות הזכוכית השפיעה רבות על תרבות ותחומים רבים באדריכלות ובאומנויות אחרות. כבר בעת העתיקה זכוכית צבעונית שימשה לצרכים אסתטיים. במצריים וברומא העתיקה עצבו יצירות זכוכית מדהימות. אדריכלים ומעצבים מודרניים ממשיכים את המסורת הזאת תוך כדי שילובים בין אמנויות עתיקות עם פתרונות עיצוב מודרניים. הם מציגים לעולם יצירות אמנות ייחודיות מזכוכית מעוצבת על פי טעמו וסגנונו האישי של כל בית פרטי, בית עסק ובית כנסת. מעיצובים מסורתיים של אירופה העתיקה עד לצורות מודרניות לא שגרתיות, מעצבים תמיד עומדים לרשות לקוחותיהם ומשרתים את צרכים המיוחדים.

חלל מטבעו, דורש "מילוי". אנו רגילים שברוב המקרים את התפקיד הזה ממלאים טפטים, שטיחים, מנורות ותמונות בכל המידות. אך ויטראז' יכול לשמש כאלמנט עיצובי נוסף שיכניס דגש חזק ודומיננטי לאווירה הצבעונית. כבר לפני שנים רבות גילו ויטראז' יכול להכיל כמות כמעט בלתי מוגבלת של צבעים וגוונים חיונים כדי לגוון אפילו עיצוב משעמם ביותר. אור השמש שחודרת דרך הזכוכית מקנה לה צבעים חיים וחזקים וכל פעם מציגה אותה מחדש ובמפתיע. רק ויטראז' יצור בחדר אווירה מיוחדת של משחק צבע ואוויר. ללא אור ויטראז' לא קיים ולכן היכולת הזאת של הזכוכית לפזר אור בלי "לבלוע" אותו מאפשרת ליצור בחלל פתרונות צבעים מפתיעים.

מהאדריכלות הקלאסית אל הבית הפרטי

בויטראז' אמנות הזכוכית קיימים סגנונות רבים ומגווים. רוב הלקוחות בוחרים סגנון קלאסי. אך מעצבים מוכשרים יידעו לתת תחושה דומה גם בעבודה עם מגוון הסגנונות המודרניים. בעבר, מיקומו המעודף של הויטראז' בבית הפרטי היה בתוך או מסביב לדלת הכניסה. היום השימוש ביתי בזכוכית אמנותית רחב הרבה יותר, וצובר פופולאריות רבה. הוא כולל מנורות צבעוניות, מראות, מחיצות, חלונות ופריטים אחרים. במטבח, ייכנס לרוב הויטראז' לרובלדלתות הארונות או לויטרינות. גם מוטיבים גאומטריים פשוטים לכאורה, יתנו מראה נקי, וירעננו את מראה המטבח כולו. מנסיוני בעבודה על לקוחותיי, כאשר מחליטים ללכת בדרך פחות שגרתית ובוחרים עיצוב מורכב ו"אמיץ" יותר – מתוגמלים בהתאם - עבודת אומנות שימושית, יפה וייחודית, שמשתלבת במרחב היום יומי בשלמות.

חלון ויטראז' בחדר רחצה – הוא לא רק תחליף מצויין לזכוכית החלבית המשעממת, אלא גם פתרון עיצובי נפלא. כפיתרון, הוא אינו גורע מהפונקציונליות של הזכוכית אטומה. להפך, בעודו שומר על הפרטיות המתבקשת, הוא מכניס אור מיוחד ורומנטי, ויוצר חוויה מיוחדת. חלון ויטראז' גדול ושלם, הוא אחד "ממשני האוירה" החזקים ביותר בארגז הכלים של מעצב החלל. בייחוד כשמדובר בבתים פרטיים, עם סגנון ייחודי, שדורש פתרונות ייחודיים. הויטראז' מאפשר בו זמנית, הן שינוי של הנוף הנשקף מהחלון והן של האוירה בתוך החלל הפנימי של הבית, תוך כדי שימוש באור טבעי, ובתכונותיה המדהימות של הזכוכית.

כל ויטראז' הוא מיוחד במינו

העבודה על הויטראז' היא לעולם לא עבודה על "פס ייצור". מטבעו, כל ויטראז' הוא עבודת יד יחידה במינה. תפקידו של אמן הזכוכית לתרגם שפה של קוים וצבעים לחוויה הוליסטית שמחברת רגשות ושימושיות. יצירת הויטראז' היא תהליך קסום של יצירת רעיון חדש יש מאין או תחייה מחודשת והדגשה של קונספט עיצובי קיים. תחום אמנות הזכוכית הוא תחום תובעני מאוד מאוד, ששם דגש על מצויינות ודיוק ושאינו סובל עיגול פינות. אבל התוצאה משתלמת. יצירה חד פעמית ומרהיבה, שהופכת לשיחת היום של אורחים ומבקרים.