הויטראז' במאה ה- 21 – דינוזאור זקן או עוף האש הקם מן החול?

הפלא השקוף

יש משהו מיסטורי בזכוכית. זהו חומר הכולל בתוכו תכונות של גז, נוזל וגוף אשון בו-זמנית. אפשר לומר כי הזכוכית היא יותר מכל - נוזל שהפך תהליך קירור אולטימטיבי. היא תופסת אור וזוהרת מבפנים. זה משהו דומה לתכשיט עשוי מחומרים הכי משעממים – חול שעבר עיבוד באש. עוד בהיסטוריה הקדומה בני אדם למדו ליצור זכוכית ולהוסיף לה צבע בעזרת מלחים של מתכות ותחמוצות. המינרלים האלה שבתוך הזכוכית תופסים מנות מה מהאור הלבן וכך אנו רואים צבעים שונים. הזהב יוצר ארגמן הדור, קובלט נותן את הגוונים הכחולים, הכסף מספק צהובים וזהובים ואילו הנחושת יוצרת ירוקים וכתומים.

חלונות בזמן

נכון להיום אין שום מידע על עבודות הויטראז' הראשונות בהיסטוריה. נהוג לחשוב כי הטכניקה הזאת נוצרה בדרך זו או אחרות לצד להליכי יצירת תכשיטים ופסיפסים. ככל הנראה אמנות הויטרז' כפי שהיא אנו מכירים אותה כיום התפתחה יחד עם בניית כנסיות גדולות. לקראת המאה העשירית חלונות ויטראז' נהיו די נפוצים בארצות אירופה.

היופי שבפשטות

הטכניקות של עיבוד זכוכית ליצירת ויטראז'ים תוארו לראשונה במאה ה- 11. מאז עברו קרוב ל-1000 שנה אך התהליך כמעט ולא השתנה. הראשון שתיאר אותו רשמית היה נזיר נוצרי בשם תאופיליוס. הוא כתב הלכה למעשה לבעלי מלאכה: "אם ברצונך ליצור חלונות פשוטים תחילה סמן את הגובה והרוחב שלהם על משטח עץ. לאחר מכן צייר סקיצה או ציור שיראו לשביעות רצונך ובחר צבעים מתאימים. תחתוך זכוכיות וחבר אותן זו לזו בעזרת מלחם חם. תכניס אותן אל תוך פרופילי עופרת ותעשה הלחמות משני הצדדים. מסגר את היצירה עם מסגרת עץ עם מסמרי ברזל ותתקין אותה למקום המיועד". תתפלאו – אך היום עושים את זה כמעט לפי אותן ההוראות.

הנקודה היהודית

אחד האמנים הגדולים של ויטראז'ים במאה העשרים היה מארק שאגאל, יהודי מבלארוס. הוא אמר כך: "חלון עם ויטראז' זה למעשה דבר מאוד פשוט. סך הכל זה רק החומרים שלו והאור מבחוץ. אך למרות זאת דרך אותו חלון תמיד עובר משהו מסתורי ולא משנה, אם זה קתדרלה נוצרית או בית כנסת יהודי. בשבילי זה מסמל את הגבול השקוף הזה שבין לבי לבין לבו של העולם כולו". סגנונו הפיוטי של יצורותיו של שאגאל והצבעים המדהימים של עבודותיו הביאו את אמנות הויטראז' לבגהים חדשים. היום ניתן לראות את עבודותיו היפהפיות גם בארץ וגם מסביב לעולם - בצרפת, בארצות הברית, בגרמניה, באנגליה, ובשוויץ. ויטראז'ים או יותר נכון – זכוכית אמנותית – נמצאים היום בכל מקום.

עידן הזהב של הזכוכית

בשלושים השנים האחרונות אנו עדים להתעניינות מחודשת לאמנות הויטראז'. בזכות כך בשנים האחרונות נוצרו הרבה צורות חדשות ויצירתיות של האמנות הזאת. אמנים יצירתיים, טכנולוגיות חדישות ופופולריות של האמנות הזאת בתור תחביב הביאו למה שנקרא "עידן הזהב החדש של הזכוכית". הרבה פעמים ניתן לראות בתים חדשים שכניסותיהם מקושטות עם זכוכית אמנותית. את הויטראז'ים מכניסים לתוך החלונות של חדרי רחצה. בחדרי אירוח ופינות ישיבה תראו מנורות זכוכית ססגוניות בסגנון טיפאני. תמונות מזכוכית נתלות מול חלונות. יצירות זכוכית מהודרות נותנות מראה חדש ולא שגרתי לשולחנות, קירות, מדפים ואדני חלונות. בכל יום אמנים חדשים משלבים, יוצרים ומפתחים צורות וסגנונות חדשים וייחודיים.